Берлин: Најважно е спроведување на реформи за демократски избори

by Фокус 16:50
16:50

Државниот министер за Европа во германското Министерство за надворешни работи, Михаел Рот, ја искоментирал моменталната политичка криза во Македонија за која рекол дека треба што побрзо да се реши.

-Во Македонија најпрво мора што побргу и долгорочно да се реши внатрешнополитичката криза. Притоа најважно е да се спроведат реформите, коишто ќе гарантираат спроведување на договорените избори според европските стандарди, изјавил Михаел Рот.

- Advertisements -

Изјавата ја пренесе геманскиот ведник „Ди Велт“, во текст во кој вели дека Берлин со загриженост ја следни ситуацијата во Македонија.

Поврзани новости