Бајден со порака до светот: Ќе водиме не само со примерот на моќта, туку и со моќта на примерот

by fokus 18:13
18:13

Новиот претседател на САД, Џо Бајден во моментов го одржува својот говор на инаугурацијата на Капитол Хил. Тој порача дека Америка ќе ги обнови сојузништвата и ќе биде пример за сите.

-Денеска го славиме триумфот, не на кандидат, туку на кауза – кауза на демократијата. Се слушна волјата на народот и се посвети внимание на волјата на народот. Повторно научивме дека демократијата е скапоцена. Демократијата е кревка. И на овој час, мои пријатели, победи демократијата. Порака до светот: Америка беше тестирана и излеговме посилни. Ќе ги обновиме сојузништвата и ќе водиме не само со примерот на моќта, туку и со моќта на примерот. Ќе бидеме партнер за мир, просперитет и безбедност, порача Бајден.

- Advertisements -

Поврзани новости