Аталанта во чекор со Јувентус

by fokus

Калчолигашот Аталанта синоќа ја победи Болоња со 4:1 во натпревар од 30. коло од Серија А и го повтори рекордот на Јувентус стар 87 години. Тимот од Бергамо постигна четири гола за 15 минути.

Стрелци на историските головите за Аталанта беа Словенецот Јосип Иличиќ (два), Холанѓанецот Ханс Хатебоер и Колумбиецот Дуван Запата.

Во март 1932 година, Јувентус ја победи Рома со 7:1 постигнувајќи ги првите четири гола во првите 15 минути.

Поврзани новости