Арифи: Албански јазик ќе се користи при водење на собраниски и при учество на владини седници

by Фокус 11:21
11:21

Потпретседателката на ДУИ, Теута Арифи, во гостување на тетовската телевизија Арт, вели дека СДСМ и ДУИ го договориле новиот закон за јазици, според кој, меѓу другото, собраниски ќе може да се водат на албански јазик, а албанскиот јазик ќе може да се користи и на владини сединици.

-Kога законот ќе дојде во парламентот и кога ќе се изгласа од парламентот, нормално дека претседателот на Собранието ќе може да ги води седниците на албански јазик. Исто така, и функционерите на владините седници ќе можат да го користат албанскиот јазик – рече Арифи.

- Advertisements -

Поврзани новости