Aнгеловска: Целта ни е да го заштитиме секое работно место

by fokus 11:15
11:15

Да го заштитиме секое работно место, секој да има средства за да го преживее и преброди овој период. Да ја заштитиме ликвидноста на буџетот за да ги сервисираме обврските и да ја заштитиме ликвидноста на стопанството кое потоа треба да се рестартира. Ова се целите по кои се раководиме во справувањето со кризата и менаџирањето со Буџетот, истакна министерката за финансии Нина Ангеловска во интервју за Радио Слободна Европа.

Зборувајќи за што би се кратело од буџетот, Ангеловска наведе дека се што е во функција на справување со кризата, не може да биде предмет на кратење, како здравството и безбедноста.

- Advertisements -
Banner 300x250_

Таа посочи дека треба да се обезбедат пари за секој граѓанин да има средства, да тече
социјалната заштита и сите да бидат солидарни, реални и самосвесни.

Поврзани новости