Земјотресот бил со јачина од 4,4 степени според Европската сеизмичка скала

by fokus 08:03
08:03

Според информациите на Сеизмолошката обсерваторија на Природно математичкиот факултет во Скопје, епицентарот на земјотресот, кој околу 7 чласот утринава ги стресе скопјани, бил на 3 километри југозападно од Скопје со епицентри на 2 километри под земјината површина и интензитет од 4,4 степени според Европската скала.

Засега нема информации за евентуални штети во близина на епицентарот.

Земјотресот е почувствуван и во јужните делови на Косово, каде што како во главниот град, предизвикал вознемиреност кај населението.

Поврзани новости