Шекеринска: Ние испорачавме резултати, сега очекуваме позитивна одлука

by fokus 14:03
14:03

Ние испорачавме резултати во однос на политичката стабилност, медиумските слободи, но и постигнувањето на дел од стратешките цели на граѓаните, како членството во НАТО Алијансата кое го очекуваме до крајот на годинава, истакна министерката за одбрана Радмила Шекеринска на денешната конференција „Перспективите и предизвиците на Југоисточна Европа“ во Цавтат, Хрватска.

Според министерката, доколку идната недела не се донесе позитивна одлука за Северна Македонија, прогресивните сили кои се подготвени за храбри компромиси, за помирување, за една различна, демократска и напредна слика за Балканот, ќе почувствуваат недостаток од интерес од Европската Унија.

- Advertisements -

-Нашата земја секогаш гледала на процесот на проширување како на процес базиран на резултати и постигнувања. За да се промовира лидерство, мора да се имаат и вредности, но и конзистентност и веродостојност, истакнала Шекеринска.

Конференцијата, како што соопштува Министерството за одбрана, е во организација на фондацијата „Фридрих Еберт“, а учествуваат бројни членови на Европскиот парламент, парламентарци од Германија, Хрватска, Босна и Херцеговина, Албанија, претставници од академската заедница и невладиниот сектор. МИА

Поврзани новости