Macedonia's Prime Minister Nikola Gruevski listens to questions during a news conference after the annual Prime Ministers Meeting for "Stability in South Eastern Europe in the 21st Century" in Salzburg July 27, 2008. REUTERS/Leonhard Foeger (AUSTRIA)

По најавите нa порталите и нa социјалните мрежи дека освен двојазичноста на парите, ќе се воведат и арапски бројки на банкнотите, во Македонија се крена паника. На тој оган, УЈП фрли и дополнително масло со свое двојазично соопштение на таа тема:

На македонски: „Сите оние граѓани кои се уште немаат поднесено даночна пријава, со следните три дена, пријавите мора да ги пополнуваат со арапски бројки за да одбегнат казна од 5000 евра“

На арапски: “كل هؤلاء الناس الذين لم يودع بعد الإقرار الضريبي خلال الأيام الثلاثة المقبلة، يجب ملء طلبات التقدم بواسطة الأرقام العربية لتجنب عقوبة من 5000 €”

Досега, над 100,000 граѓани се уште немаат поднесено пријава во УЈП, а тоа можат да го направат до 15 март, 2017 година во просториите на УЈП.

 

Напомена: Вестите се измислени и сатирични и служат како пародија од моменталните збиднувања во државава. Но не ја исклучуваме можноста тие во иднина по некоја случајност да станат реални и точни.

 

Содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.