Мицкоски до Коѕијас: Загрижени сме за одредени чекори во грчкото општество...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска оствари средба со министерот за надворешни работи на Република Грција, Никос Коѕијас. Како што информираат од ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски истакнал дека...

Ахмети: Одлуката за прекин на пописот не е моја

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети денеска одговарајќи на новинарски прашања рече дека обвинението против него од СЈО во врска со прекинот на пописот во...

Ципрас: Не може различно име во ОН, а Македонија да остане...

За Грција има два клучни услови околу компромисот за името – едниот е сложеното име со географска одредница, а вториот е тоа да биде одржливо...

Ахмети не прифаќа Славомакедонија

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети по средбата со шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас рече дека за ДУИ неприфатливо е името „Славомакедонија“. -Јас не сум...

Секјуриком: Не гледаме повреда на законите со тоа што хигиеничарки работат...

Секјуриком Мултисервис во најбрз можен рок ќе ги исплати платите на вработените, тврдат од компанијата за „Фокус“. Од таму додаваат дека го почитуваат интегритетот...

Османи-Коѕијас: Евро-атлантските интеграции на земјава се единствена алтернатива со која ќе...

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи денеска се сретна со шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас. Од прес службата на Османи соопштија дека разговарале за...

Заев на средба со делегација на Европската народна партија

Премиерот Зоран Заев денеска прими делегација од Европската народна партија во чиј состав беа европратениците Андреј Ковачев од Бугарија и Туне-Валдо Келам од Естонија,...

Убиен напаѓачот кој држеше заложници во супермаркет во Франција

Лицето кое денеска задржа неколкумина заложници во супермакет во градот Треб во југозападна Франција, е неутрализирано од страна на француската полиција, јавија локалните медиуми. Киднаперот...

Советници од ВМРО-ДПМНЕ на распит поради протестот пред домот на Ременски

Советници на ВМРО-ДПМНЕ во Општина Карпош, биле повикани во полициска страница на распит во врска со протест пред домот на пратеничката, Фросина Ташевска Ременски,...

ВМРО-ДПМНЕ: Шилегов ги копира проектите на Коце Трајановски, ја украде идејата...

Петре Шилегов, во недостаток на идеи ги копира проектите на ВМРО-ДПМНЕ и Коце Трајановски, реагираа денеска од ВМРО-ДПМНЕ. „Проектот за изградба на нов мост кој...

Газдите отишле да слават Младенци, крадци се офајдиле со 250 илјади...

Кражба на 3.300 евра, пиштол и ловна пушка била пријавена ноќеска околу 01.25 часот во Полициска станица од општа надлежност Кавадарци. – Според пријавата, кражбата...

Сведок не се појави на судењето за „Триста“, судијката нареди стражарно...

На 28 март, на следното судско рочиште за случајот на СЈО „Триста“, еден од сведоците, предложен од обвинителството, ќе биде спроведен стражарно, односно со...

Бранко Азески стана почесен конзул на Црна Гора во Македонија

Црна Гора денеска отвори конзулат во Македонија со седиште во Штип со кој се очекува да се  продлабочи досегашната соработка и да се подигнат на...

Заев на средба со Коѕијас: Граѓаните, ЕУ и меѓународната заедница очекуваат...

Фокусот на нашите разговори мора да биде иднината меѓу двете земји. Треба да сме одлучни, и да правиме чекори кои не водат поблиску до...

Ѓорѓиевски: Заев лаже дека Законот за јазици нема да се применува...

Зоран Заев ги погази Уставот и законите само за да ја одржи својата коалиција со ДУИ, истакна Орце Ѓорѓиевски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ...

Вработен во МЗШВ доби на суд, прва пресуда за дискриминација по...

Основниот суд Скопје II Скопје утврди дека е сторена дискриминација во еден случај каде вработен во Министерството за земјоделство шумарство и водостопанство, бил деградиран...

Центар утре ќе потоне во мрак по повод „Час на планетата...

Над 80 локации во Македонија утре ќе потонат во мрак и ќе се приклучат кон глобалната акција „Час на планетата Земја“. Во 20:30 часот по...

Нов мост ќе го премости Вардар кај хотел „Русија“

Град Скопје ќе инвестира во изградба на нов мост кој треба да ја премости реката Вардар кај хотел „Русија“, на булеварот „АСНОМ“. Мостот ќе...

Мажите мора повеќе да се грижат за сопственото здравје

Еректилната дисфункција (ЕД) е состојба која може да се појави и веројатно се појавила кај секој маж некогаш во животот. Но, за да се...

Ски центарот Кожуф пропаѓа, оти нема кој да го расчисти патот:...

Сопствениците на објекти во скијачкиот центар Кожуф ќе ги тужат ,,Македонија пат’’, агенцијата за одржување на патишта и сите надлежни институции кои во изминативе...

НАЈПОПУЛАРНИ