Земјите членки на ЕУ ја поддржаа Лаура Ковеси за европски обвинител

Амбасадорите на земјите членки се изјаснија за кандидатурата на Романката Лаура Ковеси на функцијата европски обвинител. Европскиот Парламент исто така ја поддржа Ковеси пред неколку...

И обвинителот Стевче Донев си го наследи случајот „Триста“

На утрешното закажано рочиште за случајот „Триста“ во судница повторно ќе треба да се појави обвинителот од СЈО, Стевче Донев, бидејќи републичкиот јавен обвинител...

Обвинение за екс-градоначалник на Демир Хисар поради незаконски вработувања

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Битола поднесе Обвинителен предлог против три лица, од кои две се товарат за сторено кривично дело – Злоупотреба...

Димитров нема да ги тужи „Инфомакс“ и „Република“: Имам мисија и...

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, одлучи да не ги тужи порталите „Инфомкас“ и „Република“ кои го наклеветија дека е вмешан во аферата „Рекет“....

Костадинов: Дали Камчев го финансирал ВМРО-ДПМНЕ на претседателските избори?

Костадин Костадинов, пратеник и портпарол на СДСМ, денес го праша опозицискиот лидер Христијан Мицкоски дали Орце Камчев е финансиер на изборна кампања на ВМРО-ДПМНЕ? -Дали...

Поддршка за фудбалерите: Мечот со Словенија за само 50 денари

Македонската фудбалска репрезентација на 10. октомври против Словенија ги продолжува европските квалификации за пласман на ЕУРО 2020. По триумфот над Летонија и освоениот бод на...

Се одложи „Талир 2“, се чека Груевски да му испрати ново...

Денешното рочиште за случајот „Талир 2“ се одложи, бидејќи адвокатот на Никола Груевски, Донче Наков, реагираше дека требало да добие ново полномошно од неговиот...

Македонец шверцувал антички артефакти во Србија стари 2500 години

Антички предмети стари околу 2500 години се откриени на граничниот премин Прешево-Табановце во автомобил управуван од Македонец, соопшти денеска српската Царинска управа. Како што наведува...

Трајанов поднесе предлог закон за една изборна единица: Предлогот на ВМРО-ДПМНЕ...

Претседателот на Демократскиот Сојуз, Павле Трајанов, денеска во Собранието поднесе Предлог закон за измена на Изборниот законик, со кој се предвидува промена на изборниот...

Музеј модел на Версајската палата ограбен во близина Париз

Сопствениците на замокот Во-ле-Викомт, во близина на Париз, синоќа биле задржани од крадци како залжници. Притоа, крадците заминале со плен чија вредност се проценува...

Макрадули побара фирмите да ги искористат субвенциите за филтри на оџаците

Малите и средните претријатија од Полошкиот регион да аплицираат за субвенции со цел да добијат филтри за оџаците од системите за затоплување, апелира заменик-министерот...

Запознајте ја ИТ компанијата во која би посакале да работите: Symphony...

По успешното градење заедници во Сараево, Белград и Нови Сад, Symphony ја носи својата уникатна култура во Скопје. Symphony е меѓународна компанија за софтверско...

Улицата кај Рекорд денеска ќе биде претворена во пешачка зона

Град Скопје денеска после 18 часот ќе ја затвори за сообраќај улицата „Димитрија Чуповски“, кај Рекорд, и на кратко ќе ја претвори во пешачка...

Нов успех на македонската фудбалска репрезентација

Македонската фудбалска репрезентација бележи скок од две места на ФИФА ранг-листата објавена денеска и сега е на 69. место. Прогресот на „црвено-жолтите“ се должи на...

Ардита Дани ќе биде шефица на ДУИ во Кичево, во тетовскиот...

Изборот на потпретседателот на ДУИ и довчерашен градоначалник на Чаир, Изет Меџити, за нов претседателот на чаирскиот огранок на интегративците, кој долги години го...

Адвокатите го сменија ставот, сега СЈО било надлежно за „Талир 2“

Наместо со воведни зборови на обвинителката Ленче Ристоска да почне денешното рочиште за случајот „Талир 2“,  се случуваше правна битка во судница за тоа...

Поднесено обвинение за убиството на Пино Секондо

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд Скопје достави Обвинителен акт против едно лице за кривично дело  – Убиство...

В сабота масовно ќе се чистат сите скопски општини

По повод Светскиот ден на чистењето  - 21 Септември, ЈП „Комунална хигиена“- Скопје и Градот Скопје организираат масовна акција за генерално чистење на сите скопски општини. Во рамките на акцијата ќе...

Кај 20-годишник од Ѓорче Петров пронајдени екстази, марихуана и прашкаста материја

22-годишник со иницијали Б.Б. е уапсен вчера откако при претрес во неговиот дом се најдени наркотични дроги. „На 18.09.2019 полициски службеници на СВР Скопје го...

Загина 48-годишен тракторист во судар на патот Струга-Дебар

48-годишен стружанец од селото Велешта го загуби својот живот во сообраќајна несреча на регионалниот пат Струга-Дебар, која се случила вчера во 18.55 часот. Според...

Најнови вести

НАЈПОПУЛАРНИ