Во пожарот што попладнево избувна изгореа бараките кои се сместени  Заводот за урбанизам и архитектура и Институтот за социолошко и политичко правни истражувања. Додека пожарникарите се обидуваа да ја стават под контрола огнената стихија, на местото пристигна и градоначалникот на општина Карпош, Стевчо Јакимовски. Во пожарот изгореа плановите за постземјотресно Скопје од познатиот архитект Кензо Танге.

ФОТО: Томислав Георгиев

 

Содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.