Фотограф: Томислав Георгиев

Според последните информации на ДИК, до 10 часот, своето право на глас го оствариле 9,49 проценти од граѓаните.

Засега, на дел од избирачките места се регистрирани одредени неправилности, како фотографирање на гласачките ливчиња, притисоци, а дел од граѓаните ги нема во избирачките списоци.

Содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.