Зоран Заев: Ставрески денеска или требаше да даде оставка или целосно да ги негира објавените снимки

by Фокус 22:17
22:17

-Човекот е совесен. Него го селектиравне да покажеме дека има и совест меѓу овие луѓе – рече лидерот на опозициската партија, СДСМ, Зоран Заев во вечерашното гостување во емисијата Топ тема на Телма.

За Ставревски, Заев вели дека дека бил еден од совесните луѓе во владата и дека наскоро граѓаните ќе чуеле како тој реагирал на изборните манипулации.

- Advertisements -

Според Заев, овој случај не можел да има судска разрешница, бидејќи како што вели Заев, се’ било поклопено покрај власта, па затоа случајот ќе имал политичка разрешница.

-Зарем ВМРО-ДПМНЕ да ми суди? Зарем Зврлевски да ме суди? И Заев само ако успеал да влезе во Петтата управа и да прислушува, Владата треба да си даде оставка. Груевски ќе падне, бидејќи ќе нема политичка вредност кога ќе објавиме се што имаме“, рече вечерва во емисија на Телма, господинот Заев.

Заев истакна и дека откако почнале да ги објавуваат прислушуваните разговори, се’ повеќе поединци се охрабриле и им донеле нови докази, за како што вели Заев, криминалните дејствија на оваа влст,

Во разговорот, Заев напомена и дека бил наместен вториот судски процес против Љубе Бошковски.

Поврзани новости