ЗНМ побара Пешевски да поднесе оставка поради нападот врз Ивановски

by Фокус 09:29
09:29

Здружението на новинарите на Македонија силно го осудува физичкиот напад врз новинарот Саше Ивановски од вицепремиерот Владимир Пешевски, со кој, според ЗНМ, е загрозено здравјето и физичкиот интегритет на еден новинар.

„Насилството против новинарите во едно демократско општество е насилство против слободата и демократијата. Вицепремиерот очајнички се обиде со тупаници да замолчи новинари да не поставуваат незгодни прашања на власта и насилно да ја ограничи слободата на медиумите. Го повикуваме Пешевски веднаш да поднесе неотповиклива оставка затоа што веќе е недостоен да извршува таква висока функција во владата, а очекуваме државниот јавен обвинител Марко Зврлевски да покрене постапка против Пешевски заради физичкиот напад врз новинарот Ивановски“, соопшти од здружението.

- Advertisements -

Поврзани новости