Зеленски побара оружје од НАТО: Руските авиони не може да бидат соборени со митралези!

by fokus

Во обраќање доцна синоќа, украинскиот претседател Володомир Зеленски, ги повика западните влади да ѝ достават авиони, тенкови и системи за противракетна одбрана на Украина.

Оружјето, рече тој, што може да ја одбрани Европа наместо да ѝ биде испратено, собира прашина во магацините.

„Руските авиони не може да бидат соборени со митралези“, рече Зеленски.

Тој повторни дека доволно е Украина да добие барем еден отсто од тоа што го поседува НАТО.

„Што право НАТО? Дали со него раководи Русија? Што чекаат? Поминаа 31 ден. Ние барем само еден отсто од она што го има НАТО и ништо повеќе“, рече Зеленски.

Поврзани новости