УНИЦЕФ: Секое второ дете во Украина го напуштило својот дом

by fokus

Децата во Украина се соочуваат со страшна ситуација, при што секое второ морало да го напушти својот дом, изјави портпаролот на УНИЦЕФ за Би-Би-Си.

Западниот украински град Лавов се најде под силен ракетен оган и Џејмс Елдер од УНИЦЕФ, вели дека нападите го зголемуваат теророт што го чувствуваат луѓето таму.

– Бев во болница каде што гледав како жените слегуваат секој пат кога имаше сирена за воздушен напад, носејќи бебиња стари два дена или жени во 36-та недела од бременоста на кои им е студено, истакна тој.

– Тие жени вечерва повторно се кријат – преплашени, скаменети. И уште толку луѓе и деца, изјави синоќа Елдер.

Поврзани новости