Зеленски: Напдот со беспилотни летала го покажува воениот пораз на Русија

by fokus

Володимир Зеленски денеска изјави дека Русија напаѓа цели во Украина со беспилотни летала од Иран го покажува нејзиниот политички и воен пораз.

„Фактот дека Москва користи иранско оружје по децении финансирање на воената индустрија за време на советскиот и постсоветскиот период е пораз“, рече Зеленски во видеото објавено на официјалната веб-страница, пренесе Ројтерс.

Украина објави дека руските сили користеле беспилотни летала „камикази“ произведени во Иран во последните напади врз украинските градови.

Поврзани новости