Здравствените власти жалат за Тамара, но не чувствуваат одговорност

by Фокус

Од Фондот за здравствено осигурување изразија жалење за немилиот настан и упатија сочувство до семејството на деветгодишната Тамара Димовска од Велес, но раководните структури на Фондот за здравствено осигурување не чувствуваат одговорност за смртта.

– Иако на наша адреса се испратија обвинувања дека ние сме виновни за смртта на Тамара, сакам да кажам дека тоа не е така. Случајот позитивно го решивме уште во декември 2014 година, но беше потребно да се организира лекарски тим што ќе ја направи операцијата која е исклучително тешка. Бевме во постојана комуникација со родителите и очекувавме неделава да добиеме датум за операција за во Аџибадем во Турција, но за жал тогаш стаса информацијата за смртта, изјави денеска Бранко Аџигогов, советник во институцијата

Тој објасни и дека не му се познати причините за смртта, а на прашањето дали директорите на ФЗОМ ќе си поднесат оставка во знак на морална одговорност затоа што прерано згасна млад живот, тој рече дека тоа е политичко прашање и не даде одговор.

Поврзани новости