Здравјето на Ердоган е загрозено – опозицијата го обвинува за кражба на милијарди долари

by Fokus

Фахретин Коџа, турскиот министер за здравство, тврди дека здравјето на претседателот Реџеп Таип Ердоган е добро и дека тој лично го потврдил тоа, откако на социјалните мрежи се појавија тврдења дека шефот на државата бил примен во болница откако доживеал срцев удар.

Според тие тврдења, состојбата на Ердоган дополнително се влошила по хоспитализацијата, што турските власти го негираа.

– Бев со него (Ердоган) утрово, тој е во добра здравствена состојба и ќе продолжи со својата програма што е можно поскоро – изјави Коџа за турската државна телевизија, осврнувајќи се на изборната кампања што Ердоган ја прекина откако му се слоши за време на телевизиско интервју.

Ердоган се соочува со својата најтешка кампања откако ја презеде функцијата во 2003 година, пред општите избори во Турција на 14 мај.

Широката коалиција на опозициски партии предводена од претседателскиот кандидат Кемал Киличдароглу ги здружи силите за да го собори додека Турците се борат со најтешката економска криза во земјата. последните две децении.

Турските медиуми ги објавија податоците од десет анкети спроведени во таа земја, од кои осум ги води Киличдароглу, познат и како „турскиот Ганди“ поради неговиот смирувачки изглед и глас кој е сосема поинаков од енергичниот Ердоган.

Во обид да го промени тоа, Ердоган, кој има 69 години, води исцрпувачка кампања која очигледно влијае на неговото здравје.

Објавувањето на анкетите се совпадна со инцидентот за време на интервјуто во живо на Ердоган на Канал 7, кога турскиот претседател накратко го напушти студиото, како причина за стомачни проблеми.

Тој се врати по неколку минути за да одговори на друго прашање, но ги откажа сите јавни настапи во средата.

Фахретин Алтун, директор за комуникации на кабинетот на турскиот претседател, на Твитер „категорично ги отфрли неоснованите тврдења за здравјето на претседателот Ердоган“.

Сепак, фактот што Алтун во четвртокот преку видеоврска објави дека Ердоган присуствува на церемонијата за полнење нуклеарно гориво во првата турска нуклеарна централа Акују, укажува дека неговата здравствена состојба сè уште не е најдобра, бидејќи тој секако би искористил таков настан во кампањата и во нуклеарната централа на југ Тој лично ќе дојде во Турција.

Поврзани новости