Заев: Жалам што Села не го прифати вицепремиерското место за реформи

by fokus

Премиерот Зоран Заев и денеска од собраниската говорница, одговарајќи на пратеничко прашање, истакна дека предуслов за избор на новиот министер за здравство бил личноста на кандидатот, поради што не ги прифатиле предлозите на Алијансата за Албанците. Тој потсети дека Арбен Таравари бил решение за кое сите биле согласни, но за жал мораше да ја напушти министерската фотелја.

-За избор на министер за здравство, првиот услов беше личноста на кандидатот. Жалам што од Алијансата за Албанците не се прифати местото потпретседател за реформи. Потрошив повеќе од месец и половина за да изнајдам решение оваа коалиција да продолжи, рече премиерот Заев.

Поврзани новости