Заев: Одлуката за името ќе оди на референдум

by fokus

Сè што ќе предложиме ќе биде предмет на референдум. И ние и ДУИ, но и ВМРО-ДПМНЕ и другите партии имаат исти или приближни позиции, рече премиерот Зоран Заев.

 

„Гледате дека процесот е транспарентен, сакаме национален консензус за донесување на одлука и на крајот тоа ќе биде потврдено од граѓаните на референдум. Убеден сум дека ако сме внимателни, што важи и за грчката страна, ќе најдеме решение на ова прашање кое ни мачи 25 години“, рече Заев.

Што се однесува до одлуката на претседателот на Македонија Ѓорге Иванов да стави вето на законот за јазиците, Заев рече дека сè вклучено во Законот за јазиците е во согласност со Уставот на Република Македонија.

Заев потврди дека состанокот со неговиот грчки колега, Алексис Ципрас, веќе е договорен на 24 јануари во Давос.

Поврзани новости