Заев: Од секое дрво кавал не бидува!

by fokus 15:07
15:07

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, денеска од Велес им посочи на граѓаните дека заедно со Радмила

-Јас сум обично човек што лесно ја скенира ситуацијата, 60% жени денеска има тука, 40% мажи. Имаме ретка можност од нашата земја, јас и министерката Радмила Шекеринска да влеземе во бордот на Прогресивната алијанса која функценира со маж и жена заедно, а која зборува за подобрување на животот, рече Заев пред велешани.

- Advertising -

Тој истакна дека за само две и пол години успеале да ги решат најтешките прашања и сега со Грција и Бугарија разговараат за економијата, а не за незатворени прашања.

„Пред да одам во Стокхолм бев во Солун. Заедно со Мицотакис и Борисов зборувавме за меѓусебното економско помагање на трите земји. Тоа се случува само 2 ипол години подоцна од времето кога луѓето се мислеа дали да одат во Грција и Бугарија. Денеска сме земја почитувана од целиот свет. Конечно сме признаени како Македонци со македонски јазик, не сме повеќе ФИРОМ. Да, сме Република Северна Македонија, но никој не го негира нашиот идентитет. Светот и симнува капа на оваа наша мала земја. Водиме прогресивни политики кои носат благосостојба и просперитет, затоа замолуваме да останеме на правиот пат, тоа е патот по кој тргнавме и патот кој не носи напред. Две години и шест месеци навршуваме во декември. Ги решивме сите прашања, интегирани сме секаде. Слушате, од европски фондови за сите градови и за државата“, истакна лидерот на владејачката СДСМ.

Заев рече дека без да калкулираат отишле до крај, не само да падне режимот, туку за сите чекори кои ги презеле.

„Сите земји сакаат да бидат членки во НАТО и ЕУ затоа што носи подобар живот за граѓаните, правна држава, квалитетно здравство, убаво образование, чист воздух, здравје за сите, затоа сакаме да одиме таму. И еве не, пред самите врати. Успеавме. До ден денеска нашиот опонент не знае и не сака да се огради од лошите политики. Рекле, од секое дрво кавал не бидува. Знаеме дека ништо не се променило во ВМРО-ДПМНЕ“, рече премиерот и додаде дека понудил заедничка влада, но тие избегале.

Поврзани новости