За два дена конечна одлука дали ќе има притвор за „Титаник“

by Фокус 19:03
19:03

Специјалното јавно обвинителство поднесе жалби за сите осомничени во случајот „Титаник“ на кои Судот не им определи мерка притвор. Сега Кривичниот совет има 48 часа да се произнесе по жалбите.

-По вчерашниот распит на вториот дел од осомничените, предметот со жалби е комплетиран и Кривичниот суд во рок од 48 часа ќе одлучува дали ќе ги прифати жалбите на Специјалното обвинителство, соопштуваат од Судот.

- Advertisements -

Осумтемина осомничени во случајот „Титаник“ се товарат за злосторничко здружување кое имало за цел да обезбеди опстојување на власт на политичка партија. Меѓу нив се и поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески, како и поранешниот генерален секретар на Влада, Кирил Божиновски.

Поврзани новости