X-семејство на Opel: Aвантуристичко разновидно, елегантно и пред сè успешно

by fokus 10:57
10:57

• Популарно: Opel е број 1 бренд во Европа во СУВ Б-сегментот во периодот од јануари до април
• Важно: Секој четврти купувач на Opel во Германија избира член на X-семејството
• Авантуристички: Речиси 900.000 нарачки за Opel Mokka X
• Разновидно: Над 125.000 нарачки за Opel Crossland X
• Динамично: 85.000 нарачки за Opel Grandland X
• Актуелно: Повеќето мотори достапни за членовите на X-семејството веќе го исполнуваат Euro 6d-TEMP

Риселсхајм. Клиентите кои бараат стилски СУВ не треба да бараат подалеку од Х-семејството на Opel и производителот на автомобили од Риселсхајм, кои нуди спортски возила за сите намени.Семејството X се состои од авантуристичката Opel Mokka X, разновидниот Opel Crossland X и динамичниот Opel Grandland X.
Иако големината на триото варира, сите членови на X-Family имаат многу заедничко – сите може да се пофалат со „кул“ изглед и седишта со повисока положба за седење, со добра видливост типична за СУВ, заедно со бројни врвни технологии. На овие карактеристики добро реагираат клиентите. Во Германија, компанијата беше број 1 СУВ бренд во првите пет месеци од годинава, според статистичките податоци на Федералнaта управа за транспорт на моторни возила (Kraftfahrtbundesamt = KBA). На друго место, производителот на автомобили од Риселсхајм исто така го освои првото место во европскиот СУВ Б-сегмент за периодот од јануари до април. И досега годинава, секој четврти купувач на нов Opel во Германија избра или Mokka X, Crossland X или Grandland X. Како што е наведено во PACE! планот, Opel очекува 40% од продажбата да биде во овој профитабилен сегмент до 2021 година.

- Advertisements -

“Овие бројки покажуваат дека сме совршено опремени за да одговориме на зголемената побарувачка за СУВ возила, со нашата возбудлива линија на X-семејството. И додека се разликуваат, сите нудат типични карактеристики на Opel, како што се иновативните карактеристики или извонредните седишта по поволни цени, а со тоа и допираат до широк спектар на клиенти “, вели Петер Кусперт, директорот за маркетинг и продажба.

Основоположник и авантуристички бестселер за сите терени – Opel Mokka X

Приказната за успехот на X-семејството на Opel започна со претставувањето на Opel Mokka во 2012 година. Членот што најдолго опстојува во понудата на СУВ на Opel и основоположникот на субкомпактниот СУВ сегмент, е вистинскио бестселер и се наоѓа директно над Crossland X. До денес, производителот на автомобили од Руселсхајм има добиено околу 900.000 нарачки за храбриот и робусен модел Mokka / Mokka X. Како и сите членови на X-семејството, доаѓа со бројни иновативни технологии како што се: Адаптивно напредно осветлување (Adaptive Forward Lighting ) со целосни LED фарови, предупредување за оддалеченост (Following Distance Indication), предупредување за судир ( Forward Collision Alert), предупредување за напуштање на линија на движење ( Lane Departure Warning), AGR-сертифицирани (Aktion Gesunder Rücken eV = кампања за поздрав грб) ергономски седишта. Извонредно поврзување благодарение на модерната технологија за интелигентна инфозабавна технологија на IntelliLink на Apple CarPlay и Android Auto.

Подобрувајќи го својот авантуристички и извонреден изглед, субкомпактниот СУВ доаѓа како опција со интелигентен адаптивен погон на сите тркала. Системот со електронски, преносен систем со мулти дискови може беспрекорно да ја дистрибуира моќноста помеѓу предната и задната оска од 100 : 0 до 50 : 50, додека во нормална секојдневна употреба работи како економичен погон на предните тркала. Се активира кога Opel Mokka X е во мирување за да спречи лизгање на тркалата при тргнување. Исто така, се активира ненаметливо во дел од секунда штом возачот го притисне куплунгот (“активен на барање на системот”). Откако е вклучено и работи, сета моќ се пренесува на предните тркала и системот за погон на сите тркала е вклучен само кога возачките ситуации бараат да се подобри влечната сила, особено на влажни и лизгави површини.

Разновиден, агилен, простран – Opel Crossland X

Најмалиот член во семејството е Opel Crossland X. Наследникот на популарната Opel Meriva моментално излегува од значителната сенка што ја остави претходникот и сега освојува повеќе клиенти со својот кул изглед и извонредната мешавина на функционалност, просторност, агилност и спортска елеганција. До денес, Opel Crossland X е нарачан над 125.000 пати во Европа. Неговите иновативни карактеристики вклучуваат целосни LED фарови, хед ап дисплеј и панорамска камера за поглед назад од 180 степени заедно со напредната помош при паркирање, предупредување за судир со пешаци и автоматско сопирање во итен случај. Потоа предупредување за сонливост на возачот, предупредување за напуштање на лентата на движење, препознавање на знаците за ограничување на брзина и странична сигнализација на слепите точки. Crossland X, исто така, доаѓа со типичното поврзување на Opel, благодарение на модерната инфозабавна технологија на Apple CarPlay и Android Auto со екран во боја со тач скрин до 8 инчи големина. Компатибилните паметни телефони можат да се полнат преку безжично индуктивно полнење.

И возачот и патникот на предното седиште можат да ги искористат предностите на наградуваните и AGR-сертифицирани ергономски седишта, при што Опел е единствениот производител кој нуди таква удобност во сегментот (во Crossland X и Mokka X). Од друга страна максималниот капацитет на багажникот од 520 литри – без преклопување на задните седишта надолу – е водечки во класата. Покрај тоа, патниците во задниот дел имаат можност да ја прилагодат положбата за седење за 150 милиметри во надолжен правец, со што се зголемува просторот за нозете или капацитетот на багажниот простор.

Последниот член на семејството – Opel Grandland X

Најновиот член на успешното X-семејство е истовремено и најголемиот член – Opel Grandland X. Претставен веднаш по саемот во Франкфурт во 2017 година, тој веќе има заземено место во срцата на клиентите и е нарачан 85.000 пати досега. Пространиот и елегантен компактен СУВ се движи динамично како што изгледа и нуди едно нешто над сѐ: безбедно возење и забава преку целата година на секоја подлога. Ова е исто така, благодарение на опционалниот електронски IntelliGrip систем кој обезбедува врвна патека на движење во различни ситуации на возење. Grandland X, исто така има и првокласно портфолио на ултрамодерни системи за помош, кои го олеснуваат возењето: предупредување за преден судир со детектирање на пешаци и автоматско сопирање во итни случаеви, предупредување за сонливост на возачот, напредна помош за паркирање и камерата од 360 степени се само неколку главни делови. Системите што може да се изберат како Adaptive Cruise Control со функција за сопирање, која ја одржува брзината и одбраното растојание до возилото напред, и сопирање до крај или забрзување на Grandland X кога е потребно, ја зголемуваат безбедноста уште повеќе. Извонредното ниво на безбедност на Grandland X беше потврдено од Euro NCAP кој му додели пет ѕвезди.

Типичната првокласна удобност на Opel е обезбедена од опционалните ергономски седишта со AGR сертификат, како и греење на воланот и греење на предното и задното седиште. И во типична стил на Opel, патниците од Grandland X уживаат врвна поврзаност со последната генерација на Android Auto и ApplePlayPlay компатибилни IntelliLink системи.

Како што е опишано, триото има придобивки од типичните својства на Opel, како што се извонредната поврзаност, удобните и пријатени за грбот седишта, високо ниво на безбедносни карактеристики и иновативни но прифатливи технологии. Сепак, ова не е единственото нешто што тие го имаат заедничко. Повеќето агрегати достапни за членовите на X-семејството веќе го исполнуваат строгиот Euro 6d-TEMP стандард за емисии. Покрај ограничувањето на влијанието врз животната средина, ова, исто така, им овозможува на клиентите да имаат мир, бидејќи е многу малку веројатно дека овие возила некогаш ќе се соочат со потенцијална урбана забрана за возење.

На пример, и двете најнови дополнувања на дизелската понуда на Grandland X, дизелот од 1,5 литри со 96 kW / 130 КС (потрошувачка на гориво, градски 4,7 – 4,4 л/100 км, екстра-градски 4,0 – 3,8 л/100 км, комбиниран 4,2 – 4,1 л/100 км, 110 – 108 г/км CO2) и 2,0 литарски дизел од 130 kW / 177 КС (потрошувачка на гориво, градски 5,3 -5,3 л/100 км, екстра-градски 4,6 – 4,5 л/100 км, комбинирани 4,9 – 4,8 л/100 км, 128 – 126 г/км CO2) веќе го исполнуваат стандардот Euro 6d-TEMP. Затоа, потрошувачите сега можат да избираат меѓу два моќни, но многу ефикасни дизели. Од друга страна, потрошувачите кои претпочитаат бензински мотор кој ги исполнува стандардите Euro 6d-TEMP, може да се одлучат за 1,2-литарски мотор со Direct Injection Turbo со 96 kW / 130 КС (потрошувачка на гориво, градски 6,1 – 6,1 l/100 km, екстра-градски 4,9 – 4,8 л/100 км, комбинирано 5,3 – 5,2 л/ 100 км, 121 – 120 г/км CO2) со шестстепен мануелен менувач. Оваа комбинација е достапна и за помалиот брат на Grandland X, моделот Crossland X (потрошувачка на гориво: градски 6,2 л/100 км, екстра-градски 4,6 л/100 км, комбинирано 5,1 л/100 км, 117 г/км CO2).

Со оглед на непрекината популарност на СУВ возилата и успехот на трио досега, Opel очигледно сака да ја продолжи оваа успешна приказна во годините што доаѓаат. Затоа, обезбедувањето поголем дел од достапните мотори за членовите на X-семејството што веќе го исполнуваат стандардот за емисии Euro 6d-TEMP е само почеток. Во иднина, Grandland X ќе биде првиот Opel кој ќе биде понуден како plug-in хибрид и на тој начин ќе игра голема улога во стратегијата за електрификација на компанијата. Grandland X PHEV ќе излезе од производната линија во Ајзенах од 2020 година.

Поврзани новости