Вучиќ: Косово не е турско

by Fokus 21:32
21:32

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ даде свој став околу најавата на турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган дека ќе почне лобирање за независноста на Косово.

„Турција е голема сила, Ердоган е голем лидер, јас сум мал и занемарлив и Србија е помалку значајна, но не е толку мала за да не се обиде да се спротивстави, бидејќи го штитиме своето. Косово не е турско и не ѝ припаѓало на Турција и нема. Ни останува да се браниме“, истакна Вучиќ.

- Advertisements -

 

Поврзани новости