Вучиќ: Ќе бараме екстрадиција на Харадинај

by fokus

Премиерот на Србија, Александар Вучиќ, денеска изјави дека Србија ќе бара екстрадиција на претседателот на Алијанса за иднината на Косово, Рамуш Харадинај, кој е уапсен во Франција, врз основа на меѓународна потерница распишана од српските власти.

Вучиќ пред новинарите во владата на Србија рече дека обвинителството има повеќе основи за кои го товари Харадинај и дека никој нема право да ги урива одлуките на обвинителството на Србија, како независен орган.

„Што има друго да правиме освен да бараме негова (на Рамуш Харадинај, н.з.) екстрадиција“, рече Вучиќ и додаде дека очекува оти Франција како правна држава ќе постапи во согласност со правото.

Француската полиција вчеравечер го уапси Харадинај врз основа на меѓународна потерница издадена од Србија. Потерницата против Харадинај, Србија ја распиша во 2006 година поради сомневања за извршени воени злосторства во 1998 и во 1999 година, во времето кога беше еден од командантите на Ослободителната војска на Косово (ОВК).

Обвинителството за воени злостроства на Србија денеска соопшти дека се собрани нови докази што го дополнуваат обвинението против Харадинај.

На Харадинај му се судеше и во Хашкиот трибунал за воени злосторства, но во 2012 година тој беше ослободен од сите обвиненија.

Поврзани новости