Втор ден протест пред Влада: „Оставка“

by Фокус 20:59
20:59

Помала група граѓани и денеска во 18 часот се собра пред Владата на Република Македонија за да го искаже незадоволдтвото и да побара одговорност и оставки. Демонстрантите бараа оставка од цела Влада, а пред се од министерот за здравство, Никола Тодоров, поради големиот број смтрни случаи во последниот период во македонските болници.

-Повод беа неколкуте смртни случаи во здравствените домови и на улиците. Ова се случува како директна или индиректна последица од неодговорност или нефункционален систем во оваа држава и надлежните не прават ништо за да го променат тоа. Политичките елити кои имаат моќ си прават скриени муабети зад затворени врати на полноќ и не се слуша гласот на обичниот народ. Ние не можеме да направиме ништо друго, освен да се појавиме на протест, каков таков, рече Никола Штерјов од левичарското движење „Солидарност“.

- Advertisements -

Демонстраните извикуваа  „Оставка“, „Убијци“, „Нема правда, нема мир“, „Никола оди си“ и ги повикаа сите граѓани да излезат на протест во што поголем број.

Поврзани новости