Врховниот суд на САД пресуди дека Трамп може да остане на гласачкото ливче

by fokus

Врховниот суд на САД едногласно ја поништи одлуката на судот во сојузната држава Колорадо, со која Доналд Трамп беше спречен да учествува на внатрепартиски избори.

Врховниот суд во Колорадо го отстрани поранешниот американски претседател од гласачките ливчиња во декември, наведувајќи ја уставната забрана на бунтовниците да се кандидираат за претседателската функција. Судиите на Врховниот суд на САД прво ја обвинија федералната влада за пречекорување на нивните овластувања, а сега одлучија Трамп да остане на гласачкото ливче.

Според амандманите на американскиот Устав, на секој што „учествувал во бунт“ му е забрането да извршува функција. Пресудата во Колорадо се однесуваше на дејствијата на Трамп за време на нападот на зградата на американскиот Конгрес на 6 јануари 2021 година од страна на неговите поддржувачи.

Одлуката значи дека Трамп може да учествува на републиканските прелиминарни избори во вторник, 5 март, денот кога би можел да го запечати своето место како републикански претседателски кандидат.

Поврзани новости