Воз излета од шините во Турција, 24 луѓе починаа, 338 се повредени

by fokus 08:37
08:37

Бројот на загинатите лица во железничката несреќа во Турција се искачи на 24, додека повредени се 338 луѓе.

Спасувачка мисија заврши утрово и сите повредени се однесени во болница.

- Advertisements -
Banner Renault 300x250

Пет вагони од патнички воз вчера излетаа од шините во провинцијата Такирдаг во северозападна Турција, во близина на границата со Грција.

Возот тргнал од Истанбул, а несреќата се случила во близина на селото Сарилир.

Причините за несреќата засега официјално не се соопштени, но според телевизјата Си-Ен-Ен Турк, таа била предизвикана при уривање на мост.

Поврзани новости