Почетна Актуелно Во Сирија убиени 74 курдиски борци

Во Сирија убиени 74 курдиски борци

Бројот на загинати припадници на силите предводени од Курди во Сирија, кои се борат против турската офанзива се искачил на 74.

Поголем број од нив се убиени во областа Тел Абједа на северот на Сирија, соопшти Сириската опсерваторија за човекови права со седиште во Лондон.

Директорот на опсерваторијата Рами Абдулрахман изјавил дека 49 припадници на сириските бунтовници, кои Турција ги поддржува, се убиени откако во средата започнале нападите, пренесе Ројтерс.

Содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.