Вооружани напаѓачи убија најмалку 15 лица и повредија над десетмина во напад врз џамија на северот во Буркина Фасо, наведоа извори од безбедносните служби и локалните власти.

Нападот се случил за време на верска служба, јави „Ројтерс“.

Идентитетот на напаѓачите засега е непознат.

Неодамна во Буркина Фасо се засилија терористички напади, поради што речиси половина милион луѓе ја напуштија областа. Повеќе од 500 луѓе се убиени во терористички напади во изминатите четири години.

Содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.