Во руски напади две жени загинале во Белгород

by Fokus

Две жени се убиени во гранатирањето на рускиот пограничен регион Белгород, изјави гувернерот Вјачеслав Гладков. Тој кажа дека тие биле погодени со шрапнели додека патувале со автомобил близу селото Маслова Пристан.

Официјални лица кажаа дека со артилерија и дронови биле нападнати и соседните региони Курск и Брјанск, каде што имало оштетени згради.

Киев досега не го коментираше ова и порано ја негираше вмешаноста во прекуграничните напади, за кои тврдеше дека ги изведуваат руски противвладини групи.

Поврзани новости