Во несреќа со училишен автобус во Индонезија загинаа најмалку 11 лица, повеќето ученици

by Fokus

Најмалку 11 лица, претежно студенти, загинаа во ТЕШКА несреќа со училишен автобус во Индонезија, пренесува АП.

Според извештаите, на автобусот му откажале сопирачките, по што удрил во неколку автомобили и мотоцикли пред да удри во столб и да се преврти.

Автобусот со 61 ученик и професор се враќал доцна синоќа во средното училиште во Депок во близина на главниот град Џакарта, од туристичкиот град Бандунг по прославата на дипломирањето, изјави портпаролот на полицијата во Западна Јава, Жил Абрахам Абаст.

„Автобусот изгубил контрола на удолницата и преминал на спротивната лента, удрил во неколку автомобили и мотоцикли пред да удри во столб за струја“, рече тој.

Девет лица загинаа на местото на несреќата, а уште две починаа подоцна во болница, меѓу кои и наставник и возач на автобус, потврди Абаст.

Уште 53 лица се хоспитализирани со повреди, меѓу кои и некои во критична состојба.

„Се уште ги истражуваме причините за несреќата, но прелиминарната истрага покажа дека сопирачките на автобусот биле неисправни“, рече Абаст.

 

Поврзани новости