Почина првиот човек во светот кој доби генетски модифициран свински бубрег

by Fokus

Ричард Слејман (62) беше подложен на трансплантација на бубрег во Општата болница во Масачусетс во март оваа година, а хирурзите предвидуваа дека свинскиот бубрег ќе функционира најмалку две години.

Тимот од Општата болница во Масачусетс, вклучен во трансплантацијата, рече дека е „длабоко тажен“ поради смртта на Слејман и му изрази сочувство на неговото семејство, велејќи дека немаат индикации дека пациентот починал како резултат на трансплантацијата, пренесува АП.

Рик Слејман од Вејмут, Масачусетс, беше првиот жив човек кој бил подложен на ваква хируршка процедура.

Претходно, свински бубрези беа привремено трансплантирани на донатори на органи починати од мозокот, а двајца мажи беа трансплантирани со свински срца, но и двајцата починаа за неколку месеци.

Поврзани новости