Во Мексико откриени 32 гробници со 166 тела

by fokus 10:58
10:58

Мексиканските власти соопштија дека откриле тела на 166 луѓе во 32 тајни масовни гробници во државата Веракруз.

Обвинителството соопшти дека телата биле погребани најмалку пред две години.

- Advertisements -

Иследници нашле 114 лични карти на местото.

Властите го нашле местото откако добиле информации од сведок, кој им кажал дека биле закопани стотици тела.

Ова е една од најголемите масовни гробници пронајдени во Мексико, каде што нарко картелите често користат тајни јами за да се ослободат од своите жртви.

Во 2016 и 2017 година, властите во Веракруз откриле 253 черепи и тела во необележани гробови.

Во 2011 година, полицијата пронајде 236 трупови во Дуранго, главниот град на таа мексиканска држава.

Поврзани новости