Во Албанија наголемо се шири варијантата БА5

by Fokus 23:20
23:20

Наголемо се шири заразата со варијантата БА5, што потврдуваат и податоците дека во изминатото деноноќие во земјата позитивен резултат е добиен кај 48, 3 отсто од тестираните.

– Во изминатите 24 часа направени се 3.821 тестови, при што вирусот е потврден кај 1.846 лица, додека во болницата Ковид3 во моментов на лекување се 30 пациенти. За жал починаа две лица од Тирана на 67 и 81-годишна возраст, соопшти албанското Министерство за здравство.

Поврзани новости