(ВИДЕО) Вирално видео од новиот гаф на Бајден, колку сојузни држави има САД?

by Fokus

Американскиот претседател Џо Бајден повторно се најде на удар на медиумите и корисниците на социјалните мрежи поради новиот гаф. Тој изјави дека САД имаат 54 држави, објави Информе.

Бајден на настан на Демократската партија во Пенсилванија зборуваше за законот за здравствена заштита од 2018 година, велејќи дека демократите „во 54 сојузни држави водеа кампања за одбрана на овој закон“. Во САД, инаку, има 50 сојузни држави.

Поврзани новости