ВИДЕО Оро пред Собрание и скандирања „мртов Заев, добар Заев“

by fokus

Демонстрантите на „Македонија блокира“ играа оро на денешниот протест пред Собрание додека траеше расправата за утврдување на нацрт амандманите за уставни измени. Насобраните бараа оставки и скандираа говор на омраза „мртов Заев, добар Заев“

Екс функционерот на ВМРО-ДПМНЕ, Филип Петровски, порача дека е за поздравување тоа што пратениците од опозицијата кои гласаа за отворање на уставот, дека ќе гласаат воздржано во втората фаза.

-Ако гласаат воздржано и во третата фаза ќе им простиме и ќе ги примиме меѓу нас. На светскиот поредок кој одлучил да ја избрише Македонија од мапата имам да му порачам: „Ние никогаш нема да се предадеме!“ – рече Петровски.

Протести пред Собрание на Република Македонија

Publiée par Filip T. Petrovski sur Samedi 1 décembre 2018

Во знак на револт беа запалени и копии од двата договори.

Демонстрантите поставија шатори на улицата пред Собрание и најавија протести додека не падне оваа власт.

Поврзани новости