Верушевски во обвинителство го испрашувале само за пиштолите, ниту збор за шпионажа

by Фокус 11:59
11:59

Поранешниот директор на ДБК, Зоран Верушевски, кој е еден од осомничените во акцијата „Пуч“, на вчерашниот распит во Јавното обвинителство, бил испрашуван исклучително само за двата пиштоли кои беа пронајдени во неговиот дом, а не добил ниту едно прашање поврзано со кривичното дело шпионажа, тврди неговиот адвокат Ангеле Илиевски.

Откако завршил распиотот, Верушевски повторно бил вратен во притвор во истражниот затвор „Скопје“.

- Advertisements -

Адвокатот Илиевски претходно пред јавноста образложи дека Верушевски има оправдување за двата пиштоли, а за кои полицијата го товари за недозволено поседување на оружје.
Едниот го добил во 1983-та додека вршел службена должност и е регистриран во евиденцијата на МВР и за него не треба дозвола. И вториот, вели Илиевски, е регистриран, а Верушевски го добил како награда во 1997-та од тогашниот министер за внатрешни работи Томислав Чокревски.

Поврзани новости