Верхофштад: Ризикуваат меѓуетнички конфликт само за да останат на власт

by fokus 20:35
20:35

Македонија нема време за чекање, порача денеска во Брисел претседателот на Групата на либералите во Европскиот парламент Ги Верхофштад, поранешен премиер на Белгија, а пренесе НОВАТВ.

Тој реагирал на острата реторика на македонските политичари, кои како што посочи, би ризикувале и меѓуетнички конфликт само за да останат на власт.

-Распалувањето на национализмот е најдобриот рецепт за уништување на европската иднина на секоја земја. Македонските политичари не сакаат да ја напуштат власта и со тоа ризикуваат да предизвикаат меѓуетничка конфронтација. Наместо тоа, тоа треба да ги почитуваат резулатите од изборите, да преземат сериозна одговорност и да дозволат фомирање влада. Македонија нема време за губење. Сега е во прашање нејзината иднина-изјави Верхофштад.

Поврзани новости