Вардар гази во ЛШ, во Скопје падна и Рајн Некар

by Fokus

Вардар на домашен терен со 29:27 го совлада „Рајн Некар Левен“ во рамки на четвртото коло од ракометната Лига на шампиони.

Во првите 15-тина минути од натпреварот имаше релативно израмнета контрола на теренот во која се играше гол за гол.

Рајн Некар ги искористи грешките на вардаровите ракометари и до крајот на првото полувреме воспостави минимална предност, а на паузата резултатот беше 12:15.

Во почетокот на второто полувреме Вардар израми и успеа да поведе и притоа го постави гостинскиот тим во позиција да ја намалува резултатската негатива.

„Црвено-црните“ успеваа да ја одржуваат минимална предност од два до три гола, која ја задржаа до крајот на натпреварот и реализираа победа од 29:27.

Голманот Дејан Милосављев имаше одличен настап, особено во второто полувреме со седум одбрани, а заедно со четирите од првото полувреме реализираше вкупно 11 интервенции.

Тимур Дибиров со осум погодоци беше најефикасен и еден од најзаслужните за победата.

Вардар во следното коло му гостува на Кјелце.

Поврзани новости