Ванхојте: Направен е голем напредок за изборниот законик

by Фокус 17:30
17:30

-Работната група изнајде решение за поголем број од спорните точки што ги имавме изминативе денови на повеќе теми, направен е голем прогрес во изборниот законик, дискусијата е конструктива и се надевам дека во догледно време ќе постигнеме договор, изјави предмалку посредникот во преговорите, Питер Ванхојте.

Тој рече дека сега не е песимист како што беше пред неколку часа. Што се однесува до предлог-законот за забрана за објавување на бомбите, Ванхојте соопшти дека работната група ќе го разгледува, а решение би требало да се постигне пред 20 октомври. Според него, тоа нема да биде пречка да продолжат преговорите за изборниот законик.

- Advertisements -

Во моментов се уште траат пеговорите на работната група составена од четирите најголеми партии, амбасадорот на ЕУ, Аиво Орав, како и посредникот Питер Ванхојте. Тој рече дека доколку има напредок, тој повторно ќе ја извести јавноста.

 

Поврзани новости