Ванхауте верува дека е можен договор за медиумите

by Фокус 10:56
10:56

По досегашните неуспешни преговори меѓу работните групи на четирите најголеми партии за регулирање на медиумската сфера, белгискиот посредник Питер Ванхауте, сепак, смета дека е можен напредок.

„Добро утро. Уште еден ден на преговори. Се уште е можен компромис, но нема љубов ако таа доаѓа само од едната страна“, напиша утрово Ванхауте на твирер, во пресрет на денешната нова рунда преговори.

- Advertisements -

Откако избирачкиот список целосно се префрли во надлежност на Државната изборна комисија, медиумската сфера остана последна точка за која ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и ДПА треба да постигнат договор пред претстојните парламентарни избори.

Поврзани новости