Валери Залужни ќе биде амбасадор на Украина во Велика Британија

by Fokus

Поранешниот врховен командант на украинската армија – Валериј Залужни денеска е назначен за украински амбасадор во Велика Британија.

Указот за назначување на Залужни беше потпишан од украинскиот претседател Зеленски, кој претходно во март објави дека ја прифатил неговата кандидатура за функцијата, пренесува UNIAN.

Зеленски на 8 февруари го разреши Залужни од позицијата врховен командант на вооружените сили, наведувајќи го неуспехот на летната офанзива и „стагнацијата“ на ситуацијата на фронтот.

Поврзани новости