Украинското министерство за одбрана објави дека освоиле село близу Бахмут, војниците велат не е точно

by Fokus

Војниците на 3-та нападна бригада на Украина го критикуваа политичкото раководство на земјата што објави на апликацијата Телеграм дека украинската армија го зазеде клучното село Андријивка јужно од Бахмут, а потоа ја избриша објавата.

-Ваквите изјави се штетни, ги загрозуваат животите на војниците и влијаат на текот на операциите, напиша бригадата на Телеграм.

-Изјавата за освојување на Андријевка е неточна и прерана. Силни борби се уште траат, велат тие.

Украинската заменик-министерка за одбрана Хана Маљар претходно денес објави: -Андријивка е наша.

Бригадата изјави дека се уште се водат тешки борби во три села јужно од Бахмут.

Селото Андријивка во источна Украина е на помалку од десет километри јужно од Бахмут што е под контрола на Русија.

Руските воени блогери претходно објавија за повлекувањето на руските војници од Андријевка и Клишчивка.

Невозможно е самостојно да се потврди оваа информација, јави германската агенција ДПА, која претходно вечерва ја пренесе објавата на Хана Маљар.

Поврзани новости