Украина: Русите загубија 194.430 свои војници

by Fokus

Руската агресија на украинска територија е продолжена повеќе од една година. Висок руски функционер во саботата изјави дека украинска балистичка ракета била соборена над нелегално анектираниот Крим

Шефот на агенцијата за следење на нуклеарната енергија на ОН во саботата предупреди дека ситуацијата околу нуклеарната централа Запорожје, која е под руска контрола, станува „сè понепредвидлива и потенцијално опасна“ и повика да се преземат мерки за нејзино безбедно функционирање.

Рафаел Гроси, генерален директор на Меѓународната агенција за атомска енергија, го издаде предупредувањето додека се одвиваат евакуации во блискиот град Енерходар, наредени од локален проруски лидер.

„Општата ситуација во областа на нуклеарната централа Запорожје станува сè понепредвидлива и потенцијално опасна“, напиша Гроси на веб-страницата на агенцијата.

„Исклучително сум загрижен за вистинските ризици за нуклеарната безбедност и безбедност со кои се соочува централата. Мораме да дејствуваме сега за да ја спречиме заканата од сериозна нуклеарна несреќа и придружните последици за населението и животната средина.

Руските сили ја зазедоа електраната Запорожје неколку дена откако претседателот Владимир Путин нареди инвазија на соседната земја во февруари 2022 година.

Русија синоќа со дронови го нападнале Киев.

Украина, пак, ги соопшти новите податоци за наводните руски загуби.

 

 

Поврзани новости