Училиштата во Хонг Конг затворени до 16 март поради коронавирусот

by Fokus 09:39
09:39

Училиштата во Хонг Конг ќе бидат затворени до 16 март за да се спречи ширењето на коронавирусот во градот.

Градскиот секретар за образование Келвин Џеунг изјави дека учениците од основните и средните училишта нема да се вратат во училиштата од продолжениот распуст најрано до половината на март.

- Advertising -

Одлуката ја донесе Советот за здравствени стручњаци.

Учебната година требаше да почне на 17 февруари, но распустот беше продолжен до 2 март.

Во Хонгконг едно лице почина како последина на коронавирусот.

Поврзани новости