„Турски поток“ може да минува низ Македонија

by Фокус 19:37
19:37

-Знам дека многу земји се заинтересирани за овој проект. На пример, испораката на гас до австрискиот гасен чвор „Баумгартен“ е можна преку Грција, Македонија, Србија и Унгарија, изјави денеска рускиот министер за енергетика Александар Новак.

Тој рече дека со гасоводот „Турски поток“  се планира испорака на руски гас за потрошувачите во Турција, но можно е тој да се продолжи преку територијата на Балканот се до Австрија. Додаде дека Русија води интензивни преговори со државите кои би можеле да бидат транзитни територии.

- Advertisements -

Се очекува рускиот министер за енергетика, Александар Новак кон  крајот на месецов да ја посети Србија, при што тема на разговор ќе биде и проширувањето на гасоводот „Турски поток“.

Поврзани новости