Три нови истраги на СЈО – „Талир“, Траекторија“ и „Тревник“

by Fokus 12:19
12:19

Специјалното јавно обвинителство отвора три нови истраги под кодно име „Талир“, „Траекторија“ и „Тревник“.

„Талир“ е прва истрага со основано сомнение за перење пари и незаконско финансирање на ВМРО-ДПМНЕ. Според СЈО, првоосомничениот ја злоупотребил својата службена положба со тоа што прифатил незаконски пари и формирал група, која се занимава со перење на пари, кои потоа ги уплаќале парите на сметка на партијата.

- Advertisements -

Од таму, исто така тврдат дека преку предметот Сопот, јавното обвинителство одлучило да не го даде предметот, но додаваат дека нивна обврска е да го истражат.

– Исказот на сведокот Рамаз Бајрами е изнуден исказ, каде што службени лица му се заканувале со што сториле кривично дело тортура. Таквите факти ги потврдува и сведокот. Како резултат на тортурата кај сведокот се предизвикани психички последици. Делото сторено од страна на службени лица застарело во 2008 година – истакна Фатиме Фетаи.

 

Поврзани новости