Трамп официјално стана претседател на САД

by fokus 19:28
19:28

Пред илјадници гости кои присуствуваа на церемонијата пред зградата на Конгресот на САД во Вашингот, Доналд Трамп положи заклетва и официјално стана 45-тиот американски претседател.

На церемонијата присуствуваа повеќе негови претходници, но не и странски државници. Присустваа  Бил Клинтон, Џорџ Буш и Џими Картер, како и на неговиот противкандидат на изборите -Хилари Клинтон.

На инаугурацијата на Трамп имаше значително помалку публика за разлика од неговиот претходник Барак Обама. Освен тоа, непосредно пред церемонијата беа организирани низа протести низ Вашингонтон, кои ескалираа во судири со полицијата.

Поврзани новости